Clubs:

Goals and Penalty shootout from U11 Eddie Healy Cup Final....Corinthian Boys B v Avondale United
24/08/2021 23:05
JOMA / SPORTSGEAR DIRECT U16 DIVISION 5
Lakewood Athletic B v Bandon A 2/10
Match Preview

Lakewood Athletic B play host to Bandon A at Lakewood at 10 am

Lakewood Athletic B has yet to win in this competition, having lost all 2 games.
Form: L L    Home Form: L

Bandon A come from a confident 3-0 win at home against Castlebridge Celtic.
Form: W L    Away Form: L

02/10/2022 07:07
Cork United U13 Squad training on Jun 22

The United squad are required to train on Wednesday 22nd of June in Passage on the Maulbaun pitch, players to be on the pitch for 7pm.

The final will be on Saturday the 25th in Cahir Park, Players are to be in the dressing room for 11:45am. Kick off will be 1pm

Lakewood: Joe Miskella, Rory Fitzgerald, Nathan Tait.

Midleton: Ben Dumigan, Jack Mills.

Carrigaline: Jimmy O’Donovan, Tom McGrath, Jamie O’Brien, Louis O’Dea, Patrick O’Sullivan, Fionnan Wrixon

Leeside: David Nolan.

Rockmount: David Dunne.

Mallow Town: Abraham Erhabor, Callum Dempsey.

Watergrasshill: Ryan O’Leary.

Douglas Hall: Darragh O’Flaherty, Liam O’Regan.

Mallow United: Berkley Arrey, Chris Amundala.

Passage: Morgan Kelleher, Jamie Nduwuba.

Innishvilla: Shane Barrett.

Corinthians: James Dorney Deasy.

Churchvilla: Alex Daly.

19/06/2022 21:48
BLACKWATER MOTORS U12 DIVISION 10
Carrigaline United C 0 - 4 Innishvilla A 1/10
Carrigaline United C despatched by Innishvilla A.
6th placed Carrigaline United C were beaten at home by Innishvilla A at Ballea East at 5:30 pm

Carrigaline United C
Form: L L W

Innishvilla A
Form: W L

02/10/2022 07:07
JOMA / SPORTSGEAR DIRECT U16 DIVISION 6
Douglas Hall B v Carrigaline United B 2/10
Match Preview

Douglas Hall B play host to Carrigaline United B at St. Mary's Secondary School at 10 am

Douglas Hall B has yet to be beaten in this competition, having won 1 out of its last 2 games.
Form: D W    Home Form: D

Carrigaline United B has yet to be beaten in this competition, having won every game.
Form: W    Away Form: W

02/10/2022 07:07
U13 Cork United training on Wed 15th June and Sun 19th June

The United squad are required to train on Wednesday 15th of June in Passage, players to be on the pitch for 7pm. Training will be also held on the 19th Sunday morning at 11am in Maulbaun (Passage’s grass pitch) Eircode T12a381

Lakewood: Joe Miskella, Rory Fitzgerald, Nathan Tait.

Midleton: Ben Dumigan, Jack Mills.

Carrigaline: Jimmy O’Donovan, Tom McGrath, Jamie O’Brien, Louis O’Dea, Patrick O’Sullivan, Fionnan Wrixon

Leeside: David Nolan.

Rockmount: David Dunne.

Mallow Town: Abraham Erhabor, Callum Dempsey.

Watergrasshill: Ryan O’Leary.

Douglas Hall: Darragh O’Flaherty, Liam O’Regan.

Mallow United: Berkley Arrey, Chris Amundala.

Passage: Morgan Kelleher, Jamie Nduwuba.

Innishvilla: Shane Barrett.

Corinthians: James Dorney Deasy.

Churchvilla: Alex Daly.

14/06/2022 23:29
Cork United U13 Squad training on Jun 22

The United squad are required to train on Wednesday 22nd of June in Passage on the Maulbaun pitch, players to be on the pitch for 7pm.

The final will be on Saturday the 25th in Cahir Park, Players are to be in the dressing room for 11:45am. Kick off will be 1pm

Lakewood: Joe Miskella, Rory Fitzgerald, Nathan Tait.

Midleton: Ben Dumigan, Jack Mills.

Carrigaline: Jimmy O’Donovan, Tom McGrath, Jamie O’Brien, Louis O’Dea, Patrick O’Sullivan, Fionnan Wrixon

Leeside: David Nolan.

Rockmount: David Dunne.

Mallow Town: Abraham Erhabor, Callum Dempsey.

Watergrasshill: Ryan O’Leary.

Douglas Hall: Darragh O’Flaherty, Liam O’Regan.

Mallow United: Berkley Arrey, Chris Amundala.

Passage: Morgan Kelleher, Jamie Nduwuba.

Innishvilla: Shane Barrett.

Corinthians: James Dorney Deasy.

Churchvilla: Alex Daly.

19/06/2022 21:48
SFAI U13 National Cup Cork Area
Passage 3 - 0 Youghal United 1/10
Passage take spoils against Youghal United.
Passage won 3-0 against their visitors, Youghal United at Rockenham Park at 12 pm

This is the first game for both teams in this competition

02/10/2022 07:07
JOMA / SPORTSGEAR DIRECT U16 DIVISION 1
Kinsale v Carrigtwohill United 2/10
Match Preview

2nd placed Kinsale play host to 6th placed Carrigtwohill United at Madden Park at 10 am

Kinsale has yet to be beaten in this competition, having won 3 out of its last 4 games.
Form: W D W W    Home Form: D W

Carrigtwohill United come from a unlucky 3-4 loss at home against Mayfield United.
Form: L W L W    Away Form: W

Prediction: Home Win for Kinsale
02/10/2022 07:07
CSL U13 Cork United Squad training on Wed 8th June

The United squad are required to train on Wednesday 8th of June in Passage. They will also have a match on Sunday morning details will be finalised by Wednesdays training.

Lakewood: Joe Miskella, Rory Fitzgerald, Nathan Tait.

Midleton: Ben Dumigan, Jack Mills, Eduard Pidoyma.

Carrigaline: Jimmy O’Donovan, Tom McGrath, Jamie O’Brien, Louis O’Dea, Patrick O’Sullivan, Fionnan Wrixon

Leeside: David Nolan.

Rockmount: David Dunne.

Mallow Town: Abraham Erhabor, Callum Dempsey.

Watergrasshill: Ryan O’Leary.

Douglas Hall: Darragh O’Flaherty, Liam O’Regan.

Mallow United: Berkley Arrey, Chris Amundala.

Passage: Morgan Kelleher, Jamie Nduwuba.

Innishvilla: Shane Barrett.

Corinthians: James Dorney Deasy.

Churchvilla: Alex Daly.

06/06/2022 18:42
SFAI U15 National Cup Cork Area
Lakewood Athletic A 5 - 2 Ballinhassig 1/10
Lakewood Athletic A claim victory against Ballinhassig.
Lakewood Athletic A won 5-2 against their visitors, Ballinhassig at Lakewood at 11:15 am

This is the first game for both teams in this competition

02/10/2022 07:07
JOMA / SPORTSGEAR DIRECT U16 DIVISION 4
Tramore Athletic v Riverstown B 2/10
Match Preview

Tramore Athletic play host to Riverstown B at Tramore Park at 10 am

Tramore Athletic come from a unlucky 2-1 loss away against Riverstown A.
Form: L W    Home Form: W

Riverstown B has yet to win in this competition, having lost all 2 games.
Form: L L    Away Form: L

02/10/2022 07:07
Cork United U13 Squad training Wed Jun 1

The United squad are required to train on Wednesday the 1st of June in Passage United’s Astro pitch. Players are to be on the pitch at 7pm and will finish at 8:30pm

Lakewood: Joe Miskella, Rory Fitzgerald, Nathan Tait.

Midleton: Ben Dumigan, Jack Mills, Eduard Pidoyma.

Carrigaline: Jimmy O’Donovan, Tom McGrath, Jamie O’Brien, Louis O’Dea, Patrick O’Sullivan, Fionnan Wrixon

Leeside: David Nolan.

Rockmount: David Dunne.

Mallow Town: Abraham Erhabor, Callum Dempsey.

Watergrasshill: Ryan O’Leary.

Douglas Hall: Darragh O’Flaherty, Liam O’Regan.

Mallow United: Berkley Arrey, Chris Amundala.

Passage: Morgan Kelleher, Jamie Nduwuba.

Innishvilla: Shane Barrett.

Corinthians: James Dorney Deasy.

Churchvilla: Alex Daly.

30/05/2022 21:35
BLACKWATER MOTORS U12 DIVISION 9
Park United A 0 - 5 Rathcormac 1/10
Park United A are defeated by Rathcormac.
4th placed Park United A were comprehensively beaten at home by 2nd placed Rathcormac at Brigown Park at 11:30 am

Park United A
Form: L L W

Rathcormac
Form: W W L

02/10/2022 07:07
Cork United U13 Training Wed May 25

The United squad are required to train on Wednesday the 25th of May in Passage United’s Astro pitch. Players are to be on the pitch at 7pm and will finish at 8:30pm

The semifinal will be on Sunday 29th of May in Carrigaline, Players are to be in the dressing room for 12:45pm for a 2pm kick off.

Lakewood: Joe Miskella, Rory Fitzgerald, Nathan Tait.

Midleton: Ben Dumigan, Jack Mills, Eduard Pidoyma.

Carrigaline: Jimmy O’Donovan, Tom McGrath, Jamie O’Brien, Louis O’Dea, Patrick O’Sullivan, Fionnan Wrixon

Leeside: David Nolan.

Rockmount: David Dunne.

Mallow Town: Abraham Erhabor, Callum Dempsey.

Watergrasshill: Ryan O’Leary.

Douglas Hall: Darragh O’Flaherty, Liam O’Regan.

Mallow United: Berkley Arrey, Chris Amundala.

Passage: Morgan Kelleher, Jamie Nduwuba.

Innishvilla: Shane Barrett.

Corinthians: James Dorney Deasy.

Churchvilla: Alex Daly.

24/05/2022 17:16
SFAI U15 National Cup Cork Area
Midleton A 1 - 0 Mallow Town 1/10
Midleton A despatch Mallow Town.
Midleton A marginally won 1-0 against their visitors, Mallow Town at Knockgriffin at 10 am

This is the first game for both teams in this competition

02/10/2022 07:07
Cork United U13 training on Sun May 22 in Carrigaline

The United squad will train on Sunday 22nd of May in Carrigaline. Players are to be on the pitch for 6pm.

Lakewood: Joe Miskella, Rory Fitzgerald, Nathan Tait.

Midleton: Ben Dumigan, Jack Mills, Eduard Pidoyma.

Carrigaline: Jimmy O’Donovan, Tom McGrath, Jamie O’Brien, Louis O’Dea, Patrick O’Sullivan, Fionnan Wrixon

Leeside: David Nolan.

Rockmount: David Dunne.

Mallow Town: Abraham Erhabor, Callum Dempsey.

Watergrasshill: Ryan O’Leary.

Douglas Hall: Darragh O’Flaherty, Liam O’Regan.

Mallow United: Berkley Arrey, Chris Amundala.

Passage: Morgan Kelleher, Jamie Nduwuba.

Innishvilla: Shane Barrett.

Corinthians: James Dorney Deasy.

Churchvilla: Alex Daly.

20/05/2022 06:28
SFAI U15 National Cup Cork Area
Wilton United 1 - 0 Mogeely FC 1/10
Wilton United take spoils against Mogeely FC.
Wilton United marginally won 1-0 against their visitors, Mogeely FC at Pat Bowdren Park at 10 am

This is the first game for both teams in this competition

02/10/2022 07:07
Cork United U13 Training Sun May 15

The United squad are required to train on Sunday the 15th of May in Carrigaline. Players are to be on the pitch at 6pm

Lakewood: Joe Miskella, Rory Fitzgerald, Nathan Tait.

Midleton: Ben Dumigan, Jack Mills, Eduard Pidoyma.

Carrigaline: Jimmy O’Donovan, Tom McGrath, Jamie O’Brien, Louis O’Dea, Patrick O’Sullivan, Fionnan Wrixon

Leeside: David Nolan.

Rockmount: David Dunne.

Mallow Town: Abraham Erhabor, Callum Dempsey.

Watergrasshill: Ryan O’Leary.

Douglas Hall: Darragh O’Flaherty, Liam O’Regan.

Mallow United: Berkley Arrey, Chris Amundala.

Passage: Morgan Kelleher, Jamie Nduwuba.

Innishvilla: Shane Barrett.

Corinthians: James Dorney Deasy.

Churchvilla: Alex Daly.

11/05/2022 05:56
SFAI U13 National Cup Cork Area
Springfield Ramblers 4 - 0 Crosshaven 1/10
Springfield Ramblers despatch Crosshaven.
Springfield Ramblers won 4-0 against their visitors, Crosshaven at Stephen Ireland Astro Cobh at 10 am

This is the first game for both teams in this competition

02/10/2022 07:07
Cork U15 Squad v Galway on Sat May 7th

The following players have been selected to play for the Cork U15s squad against Galway on Saturday 7th of May at 3.00pm on grass in Drom, Salthill Devon, Galway (H91 KP79). The squad will take a bus to the game. Players are to meet at the Commons Inn Blackpool at 9.45am sharp there will also be a pickup at 10.20am in Mallow at the Dutch Tulip. The bus should be arriving home again at approximately 8.45pm at the Commons Inn. All members of the squad including extended squad are invited to the game.

Bring plenty of water for the trip

Get a good night's sleep on Friday

Eat a healthy breakfast

Bring footwear for both astro and grass

If anyone is unable to attend please text 085 8887396 to advise us.

Kyle Moroney (Carrigaline United)

Rollie Durango (Carrigtwohill United)

Killian Goggins (College Corinthians)

Kyle O’Callaghan (College Corinthians)

Jonathon McLoughlin (Douglas Hall)

Robert O’Leary (Douglas Hall)

Alex Uwumarogie (Mallow Town)

Gallilo Erhabor (Mallow Town)

Aaron Murphy (Mallow United)

Cormac Fitzgerald (Mallow United)

Kian Lane (Mayfield United)

Dylan Lyons (Midleton)

Sam Murphy (Midleton)

Darragh Barrett (Riverstown)

Harry Brown (Riverstown)

Jack Morley (Riverstown)

James O'Halloran (Riverstown)

Kai O’Neill (Springfield Ramblers)

03/05/2022 22:09
Cork United U13 Squad training on Jun 22

The United squad are required to train on Wednesday 22nd of June in Passage on the Maulbaun pitch, players to be on the pitch for 7pm.

The final will be on Saturday the 25th in Cahir Park, Players are to be in the dressing room for 11:45am. Kick off will be 1pm

Lakewood: Joe Miskella, Rory Fitzgerald, Nathan Tait.

Midleton: Ben Dumigan, Jack Mills.

Carrigaline: Jimmy O’Donovan, Tom McGrath, Jamie O’Brien, Louis O’Dea, Patrick O’Sullivan, Fionnan Wrixon

Leeside: David Nolan.

Rockmount: David Dunne.

Mallow Town: Abraham Erhabor, Callum Dempsey.

Watergrasshill: Ryan O’Leary.

Douglas Hall: Darragh O’Flaherty, Liam O’Regan.

Mallow United: Berkley Arrey, Chris Amundala.

Passage: Morgan Kelleher, Jamie Nduwuba.

Innishvilla: Shane Barrett.

Corinthians: James Dorney Deasy.

Churchvilla: Alex Daly.

19/06/2022 21:48
U14 DIVISION 5
Park United 2 - 2 Blarney United A 1/10
Park United share honours with Blarney United A.
2nd placed Park United were held to a 2-2 draw by 3rd placed Blarney United A at Brigown Park at 10 am

Park United
Form: D W L

Blarney United A
Form: D L W

02/10/2022 07:07
Latest Results
01/1012D10Carrigaline United C04Innishvilla A
01/1012D11Avondale United C22Corinthian Boys D
01/1012D7Carrigaline United B10Wilton United B
01/1014D5Corinthian Boys B16Greenwood
01/1012D3Avondale United A30Park United
01/1012D4St. Mary's A10Kanturk
01/1014D7Carrigaline United D42Carrigtwohill United A
01/10U15NCMallow United51Leeside
01/1012D9Kilreen Celtic71Passage A
01/1014D5St. Mary's A50Everton
01/10U13NCCarrigaline Hibernians60Kinsale
01/10U15NCAvondale United21Blarney United
01/10U15NCCorinthian Boys A51Sullane
01/10U15NCPassage02Rockmount
01/1012D10Kinsale B33Carrigtwohill United A
01/1016D3Carrigaline United A30Watergrasshill United
01/10U15NCCarrigtwohill United21Corkbeg
01/10U13NCBlarney United21Mallow United
01/1012D8Mallow Town B37Blarney United B
01/10U13NCKilworth Celtic30Ballinhassig
Show All
Next Fixtures
01/10(P)12D5Bandon AvRiverstown ATown Park Bandon
01/10(P)13PLakewood AthleticvDouglas HallLakewood1
01/10(P)13PSpringfield RamblersvWilton UnitedPat O'Brien Park1
01/10(P)13PMidletonvCarrigaline UnitedMidleton College Cricket X
01/10(P)13D1Carrigtwohill UnitedvKinsaleBallyadam1
01/10(P)13D1CastleviewvRockmountO'Sullivan Park1
01/10(P)13D1LeedsvMallow TownLeeds Park1
01/10(P)13D1Douglas Hall AvRingmahon RangersMoneygourney1
01/10(P)14D3Corinthian Boys AvKinsale ACastletreasure
01/1014D7IdlevFermoy A
01/10(P)15PKinsalevMallow UnitedMadden Park2
01/10(P)15PMidletonvLakewood AthleticKnockgriffin1
01/10(P)15PSt. Mary'svCorinthian BoysSt. Mary's Park1
01/10(P)15PRockmountvLeesideRockmount Park2
01/10(P)15D1Blarney UnitedvMayfield UnitedO'Shea Park1
01/10(P)15D1FermoyvSpringfield RamblersCarrig Park2
01/10(P)15D1Corinthian Boys AvMidleton ACastletreasure1
01/10(P)15D1Wilton UnitedvCarrigtwohill UnitedPat Bowdren Park2
01/10(P)15D1Mallow TownvAvondale UnitedMallow RacecourseX
01/10(P)16D4Mallow United AvMidleton BJames BrowneAcademy Pitch
Show All
12/02/2016 12:19
To contact the Cork Schoolboys League, please contact:

Hon. Secretary

Eddie Doyle

4 Maple Lane, Castlelake, Carrigtwohill, Co. Cork

Mobile - 085 8887396

Email - eddiefella@gmail.com

Committee Members:

more..
27/02/2018 18:30